Spring naar content

Vaklunch #645: De verdachte-status bij de Belastingdienst

03 november 2025

In een verhoorsituatie heeft een verdachte het recht heeft om te zwijgen en het recht op rechtsbijstand. Het recht om te zwijgen brengt ook met zich mee dat verdachten er vooraf van op de hoogte moeten worden gesteld dát sprake is van een verhoorsituatie. In een recente Conclusie  gaat AG Aben in op de vraag of bij een gesprek met medewerkers van de Belastingdienst de cautie had moeten worden gegeven. Het juridische pijnpunt ziet in dit geval op de vraag of er voorafgaand aan dat gesprek al sprake was van een redelijk vermoeden van schuld in de zin van artikel 27 Sv. Ten overvloede gaat de AG vervolgens nog in op de vraag of de verdachte belang heeft bij zijn beroep op bewijsuitsluiting.

Lees hier alvast een voorproefje van het artikel:

De AG is met het Hof en de rechtbank van mening dat in casu geen sprake is van een redelijk vermoeden van schuld. De AG merkt in dit verband op dat het boekenonderzoek is gestart naar aanleiding van een anonieme melding die niet met stukken was onderbouwd. Daarnaast acht de AG het relevant dat de melding en het daarvan gemaakte gespreksverslag ‘zonder meer in voorzichtige bewoordingen zijn uitgedrukt’. Zodoende zou er volgens de AG geen redelijk vermoeden van schuld en daarmee geen cautieplicht hebben bestaan voorafgaand aan dit gesprek.

Iemand is ‘verdachte’ indien deze persoon in redelijkheid kan worden aangemerkt als de vermoedelijke pleger van een (vermoedelijk) strafbaar feit. Volgens de Hoge Raad kan een anonieme tip op zichzelf voldoende zijn voor een verdenking. Zo’n anonieme tip moet dan vervolgens wel verifieerbaar zijn.

Het hof oordeelt als gezegd alleen maar dat de anonieme melding niet met stukken is onderbouwd. De vraag of de anonieme melding niet verifieerbaar was, blijft in het midden. Uit de anonieme melding blijken echter zeer concrete en specifieke gegevens, die door een advocaat namens een anonieme melder zijn ingediend. In zoverre zien wij niet in waarom deze gegevens niet verifieerbaar zouden zijn.

 

Lees het volledige artikel hier: #645: De verdachte-status bij de Belastingdienst

Gepubliceerd door onze specialist:

Mr. M.T.R. (Martijn) Vos